Cafe masaları yeme-içme mekânlarında tercih edilebilecek potansiyeli gösteren, bu tarz ortamlarda en pratik kullanım ve en iyi görünümü oluşturmak için özel olarak üretilmiş masa çeşitleridirler. Cafe masası denince akıllara bir sürü farklı modelde masa çeşidi gelebilirken bu masaların tasarım ve kalitelerini de göz önüne almak önemli bir noktadır. Mekânınızın dekorasyonunun bir parçası olup uzun süreler boyunca kullanmak isteyeceğiniz, cafenizin şıklığını taşıyacak mobilyalardan oldukları için sık sık değiştirilmesi uygun olmamakla birlikte zaten bu durumun maliyetli olacağını da göz önünde bulundurmanın önemi büyüktür. Bu nedenle cafe masa modelleri sizin için hem sağlamlığı test edilmiş ve testten geçmiş hem de şık bir model olmalıdır. Ancak böyle bir durumda ekonomik bir seçime varmış olabileceğiniz gibi cafenizin tasarımını da tamamlamış olursunuz.

Bu kategoride yer alan masa modellerinde bazı temel özelliklerin olduğunu söylemek mümkündür. Bu özellikler etrafında geliştirilen farklı model, renk vs. gibi seçenekler sunulsa da cafe masalarının birtakım koşullara uygun olması gerekmektedir. Mesela genellikle pek çok cafe iki ya da dört kişinin rahatlıkla oturabileceği masa ve sandalye takımlarını tercih eder. Dolayısıyla bu sayılar kadar insanın bir arada oturabileceği standart boyutlarda masa talebinde bulunurlar. Genelde bu masalar kare şeklinde olurken kimi zaman farklı bir seçenek olarak dikdörtgen ya da yuvarlak şekilli masalardan da isteyenler oldukça çoktur. Bu mekânlarda kullanılan masalara dair temel şekil ve boyutlar bu şekilde olduğu için bu çerçeve etrafında tasarımları geliştirilen ürünler ortaya konulmaktadır.

 

Bu noktada önemli olan cafenizin nasıl bir tarza sahip olduğu, belli temalarının olup olmadığı, büyüklüğü, cafede ne yenilip içildiğine dair ayrıntıların hepsi ve daha birçok konu cafeler için tasarlanacak masa modelleri açısından önem taşırlar.

 

Cafe masaları şekil ve boyut itibariyle yukarıda bahsedilen özellikleri gösterirlerken renk, stil, desen ve malzeme açısından uçsuz bucaksız bir çeşitliliğin olduğunu söylemek yalan olmaz. Renk konusu size, zevkinize ve cafenizin genel atmosferine kalmışken genellikle tercih edilenlerin beyaz veya krem gibi açık renkli masalardır. Bunlar ister ahşaptan ister demirden isterseniz de mermerden yapılabilirler. Her bir haliyle cafelerinizin genel temasını yansıtacakları için malzeme seçiminde ayrıntıcı olmanız ve iyice düşünmeniz yararlı olabilir.

 

 

Son olarak da çoğunlukla düz, desensiz ve sade yüzeylerden oluşan cafe masaları, hem ortamda gözünüzü yormayacak şekilde tasarlanmış hem de dikkatin bu sadece desenlere değil genel bütünlüğüne kaymasına neden olmaktadır. Özellikle mermer cafe masaları gibi belli bir dokusu ve görüntüsü olan masalar da en fazla tercih edilenler arasındayken burada neden belli başlı modellerin daha sık cafelerde görüldüğünü açıklamak gerekir.

Bahsettiğimiz gibi cafe masaları uzun ömürlü ve sabit modellerde olursa hem sizin bütçenizi sarsmazlar hem de cafe dekorunuzun sürdürebilir olmasını desteklerler. Bunun için de dayanıklı ve kaliteli bir ürüne gitmek tek doğru seçimdir. Bunun en kolay yöntemlerinden biri de malzemesi sağlam bir masa modelini almak olur. Küçük bir araştırma ile görebilirsiniz ki en dayanıklı olan ve masa yapımında da kullanabilen malzemeler demir, mermer ve ahşap gibi çok bilinen, kolayca ulaşılabilir ve uçuk fiyatlı olmayan malzemelerdir. Bu yüzden pek çok cafede masaların bu malzemelerden olduğunu görürüz. Kolayca temizlendikleri için ve eskime oranları düşük olduğu için cafenize uyan hangisi ise onu seçmenizi tavsiye ederiz. Bu türden malzemeler cafe ortamlarında hem birden fazla oldukları için yorucu ve karmaşık bir görüntü oluşturmazlar; tam aksine şık görüntülere kapı açarlar.